středa 6. dubna 2011

Co je to SÁRÍ a KILT?

CO JE TO SÁRÍ?

Sárí je nejstarší stále běžně nošený oděv na světě. A přitom je úplně jednoduchý - je to vlastně jen pruh látky, který se dá zavinout na tělo mnoha způsoby. Oba jeho okraje bývají zdobeny výšivkou nebo tiskem, nejvýraznější zdobení ale bývá na jednom jeho konci. Tomu se říká pallu, pallava nebo headpiece. Jde o dekorativní ukončení sárí, které se může nosit přes rameno anebo přes hlavu jako závoj. Nejčastěji se sárí nosí v Indii, Nepálu, Bangladéši a na Srí Lance. Oproti častým představám mívá běžné sárí pouze 5 - 6 metrů. Výjimku tvoří některé typy jihoindických sárí, které mohou dosahovat až úctyhodných osmi metrů.
Pod sárí se ještě nosí speciální spodnička, na kterou se sárí upevňuje. Jde o dlouhou, bavlněnou sukni, která má v pase provázek. Některá domorodá sárí ale drží pohromadě jen uzlík, někdo zase dává přednost zamotání sárí za provázek. První zmínky o sárí pocházejí z doby před 5000 lety, z indického eposu.









 CO JE TO KILT ?
 
 Kilt je výhradně mužská součást skotského národního kroje (ženy, až na výjimky, kilt nenosí) v podobě mužské zavinovací skládané suknice s barevným kárem, ozdobnými třásněmi a ozdobnou broží, nejčastěji ve formě zavíracího špendlíku. Existuje mnoho druhů kiltů, lišících se zejména vzorem a také původem. Kromě jiných existují ještě irské a welšské kilty. Kilt, "skotská sukně", součást tradičního skotského mužského kroje, je zhotovena z vlněné kostkované látky zvané tartan, jejíž vzory jsou velmi často asociovány s jednotlivými skotskými rody.
Velký kilt je pléd, do kterého se člověk "zabalil" ve Skotsku. Kilt byl zpravidla udělán z vlny, kterou poskytla vlastní ovce. Proto mnohdy trvalo roky něž měl člověk dostatek materiálu na jeden kilt. Příze z ovčí vlny se zanesla místnímu tkalcovi, který z ní vytvořil sukno široké okolo 70cm to se rozdělilo na půl a sešilo aby z něj byl vytvořen kus látky o šířce 140cm. Základem velkého kiltu bylo tedy sukno 140cm široké a přibližně 6,4 metru dlouhé. Polovina kiltu se omotala kolem pasu a druhá polovina zůstala přehozena přes levé rameno a sloužila jako plášť proti nepřízni počasí. Aby velký kilt při nošení nezavazel svému majiteli a nerozpadal se, musel být svázán opaskem. Aby kilt bránil svého majitele opravdu před jakýmkoliv počasím, mohl být ještě pomazán husím tukem a stát se tak nepromokavým.
Kromě klasického využití jako oděvu, mohl být velký kilt používán jako přikrývka nebo deka.



Žádné komentáře:

Okomentovat