středa 6. dubna 2011

Michal David

Michal David

Rodné jméno: Vladimír Štancl

Zpěvák, skladatel, hudební podnikatel a také hráč na klávesy a jiné klávesové nástroje.
Vystudoval pražskou hudební konzervatoř. Ve skupině „Kroky Františka Janečka“ hrál a zpíval s Janou Kratochvílovou. Na hudebním festivalu Intertalent zvítězil s písní „Nenapovídej“ a to ho částečně proslavilo. První sólové album vydal v roce 1980. Navíc jeho hudba zněla v divácky úspěšných filmech „Vítr v kapse“, „Láska z pasáže“, „Discopříběh 1“ a „Discopříběh 2.“
V devadesátých letech odchází spolu s dalšími umělci (např. Helena Vondráčková) do ústraní.
„Když v roce 1998 čeští hokejisté v Naganu uvedli, že skladby Michala Davida byly jejich motivační oporou v šatně, využil vlnu popularity, složil pro ně píseň Správnej tým a vrátil se do veřejného a hudebního života. *
Také zpíval se skupinou Damichi.
Celkem vydal 16 sólových alb.

Známá díla:

Discopříběh 1 a 2, Supernov, To ti nikdy neslíbím, Pár přátel stačí mít, Muzikálové balady, Michal David 50, Největší z nálezů a ztrát, Nonstop, Děti ráje, Bláznivá noc.

* http://cs.wikipedia.org/wiki/Michal_David - Život, třetí odstavec
Mandelinka bramborová


Kmen: členovci
Třída: hmyz
Řád: brouci
Čeleď: mandelinkovití
Rod: mandelinka
Druh: mandelinka bramborová

Živí se : Bramborovou natí
Má bíložluté až bílooranžové krovky
Dorůstá velikosti až 12 mm délky a 8 mm šířky.
Kromě brambor napadá i další lilkovité rostliny (rajče, paprika, baklažán, lilek atd.).

Její původní oblast výskytu byla v Severní Americe.
Je nebezpečný škůdce .
Může značně snížit výnosy bramborového pole.
Na české území dorazila v 50. letech. Komunistický režim ji prohlásil za útok a obvinil Západ, že mandelinku na českém území uměle vysazuje z letadel.
Z podlouhlých žlutooranžových vajíček, která mandelinky kladou ve shlucích po 30-35 kusech na rub listů se po 4 až 15 dnech vylíhnou chrakteristické cihlově zbarvené larvy s černou hlavou, černým obojkem a řadou černých teček po stranách zadečku. Bez ustání se živí listím. Po 21 dnech spadnou do půdy, zahrabou se 4-10 cm do země, kde se zakuklí a po dvou týdnech vyvinou v dospělce.

Rotunda

Rotunda je stavba, která má kruhovitý půdorys. Byly stavěny v raném středověku jako takový typ kostela. Setkáváme se s ní hlavně v české, moravské a částečně i slovenské a polské architektuře .Rotunda je kruhovitá a v ní je umístěn oltář . Výjimečně mohou mít i čtyři apsidy. V Mikulčicích byly nalezeny zbytky velkomoravské dvouapsidové rotundy ale je to výjimečná stavba.Rotunda bývá zakončena kupolí. Vnitřní prostor osvětlují malá románská okénka.Rotunda bývá opatřena románským vstupním portálem. Může k ní být připojena věž. Rotunda svatého Petra a Pavla na Budči je nejstarší dochovanou stavbou v Česku.

Rotunda svatého Jiří

Je jednou z nejstarších staveb ČR. Je vystavěna na hoře Říp.První písemné památky o této Rotundě jsou roku 1126 ale stavba byla založena již dříve.Od poloviny 19.století se stala oblíbeným potním místem.

Rotunda svaté Kateřiny

Je to nejvýznamnější památka České Třebové pochází z první poloviny 13.století. Byla mnohokrát opravována a přestavována a doplněna zvonicí.


www.wikipedia.cz

Kesha

Ke§ha
Vlastním jménem Kesha Rose Sebert . Kesha se narodila v Los Angeles. Potom se s matkou přestěhovala do Nashville. V sedmnácti letech se vrátila do rodného Los Angeles a začala se věnovat své kariéře zpěvačky. Vydělávala si jako servírka nebo prodavačka. V roce 2009 si ji všiml zpěvák a producent Flo Rida, který s ní natočil píseň Right Round. Poté si ji všimla nahrávací společnost RCA Records. Její singl Tik tok ji proslavila po celém světě. Vystoupal na první místo v žebříčku hitparád. V lednu 2010 vyšlo album Animal , s kterým se vyšplhala na první místo v hitparádě Billboard. Je to popová zpěvačka.



Její písně: Tik Tok
                 Take It Off
                 Your Love Is My Drug
                 Blah Blah Blah

                


     Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kesha

Karel IV.

Karel IV.
(*14.května 1316 - † 29.listopadu 1378)
Syn Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského. Když byl Karel malý, tak to neměl v životě jednoduché, protože jeho matka byla obviněna ze spiknutí a vykázána z hradu. Dvouletého Karla nechal jeho otec na dva měsíce uvěznit v hradním sklepení a od té doby se s matkou už nikdy nesetkal. V sedmi letech se oženil s Markétou zvanou Blankou. Potom byl odvezen do Francie a vychováván na francouzském dvoře. Ve čtrnácti letech na otcův příkaz opustil francii i s Blankou a odebral se do Lucemburska.
Když přijel do Česka, jeho první zastávkou byla hrobka jeho matky. V Čechách nechal zrenovovat hrad a potom si přivezl svoji manželku Blanku, která přijela do Čech s velkou družinou dvorních dam.
Roku 1334 mu byl udělen titul markraběte moravského. Rok na to se mu narodila dcera po matce pojmenovaná Markéta.
Roku 1346 s jeho osleplým otcem šel na straně Francie do bitvy u Kresčaku, kde jeho otec zemřel. V této bitvě Jan Lucemburský pronesl dodnes slavnou větu: ,, Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal! .‘‘ Téhož roku byl Karel korunován i na římského krále.
V roce 1347 byl korunován na českého krále. Na slavnou korunovaci přikázal opravit a zkrášlit královskou korunu, která se pak provždy stala symbolem Českého státu a hodnosti panovníka. Po korunovaci nechal postavit Nově Město pražské s kostely a kláštery, Karlův most (na místě kde dříve stál most Juditin), hrad Karlštejn, na kterém byly uloženy korunovační klenoty, hladovou zeď a nechal vybudovat Karlovu univerzitu.
Měl čtyři ženy: 1. Už zde jmenovanou Blanku z Valois (dvě děti) 2. Annu Falckou (jedno dítě) 3. Annu Svídnickou (dvě děti) a 4. Elišku (Alžbětu) Pomořanskou (šest dětí).
Karel zemřel roku 1378 na prudký zápal plic.



Jan Ámos Komenský - přezdívaný učitel národu


*28.3.1592 (Nivnice u Uherského Brodu)   -     †15.11.1670 (Amsterodam)

Byl to teolog, filosof,  pedagog a spisovatel.
Po smrti rodičů se o něj měla postarat jeho teta, ale nebylo tomu tak. Studoval na latinské škole v Přerově, potom  na vysoké škole v Herbornu. Rozhodl se vytvořit slovník (Poklad jazyka českého) a encyklopedii (Divadlo veškerenstva věcí). Ani jedno dílo neukončil. První ženu Magdalénu potkal ve Fulneku, měli spolu 2 děti. Roku 1622, rok po tom co se skrývali před armádou, mu jeho žena zemřela na mor. S jeho druhou ženou Marií Dorotou se seznámil v Brandýse nad Orlicí, měli spolu tři dcery a jednoho syna.

Dílo

Jeho dílo vyjadřuje myšlenku míru a bratrstvo mezi lidmi, spolupráce a společnosti založené na vědění. Kladl důraz na vzdělání a výchovu od nejútlejšího dětství, je zakladatelem novodobé vědy o výchově, pedagogiky. Psal převážně latinsky, později jeho díla byla přeložena do češtiny.
Některé díla : O poezii české, Listové do nebe, Truchlivý, Hlubina bezpečnosti, Labyrint světa a ráj srdce, Orbis pictus
                                            



Citát : Všichni na jednom jevišti velikého světa stojíme, a cokoliv se tu koná, všech se týče.


Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Amos_Komensk%C3%BD
           Setkání s českými spisovateli - Otakar Chaloupka

hAVAJ

Havaj

Přibližně 4000 km západně od Kalifornie, v hloubi Tichého oceánu se rozprostírá řada hornatých ostrovů a ostrůvků vulkanického původu známé jako Hawai. Celkem jí tvoří 8 větších ostrovů - HAWAI - Big Island, O'ahu, Molokai, Maui, Lanai, Kauai, Ni'ihau a Kahoolawe. Od roku 1959 je Hawai jedním ze států USA. Hlavním městem je Honolulu, leží na ostrově O'ahu.
Ostrov má tropické vlhké podnebí. Teplota vzduchu se pohybuje okolo 27º C v zimě a 33º C v létě. Havaj představuje jeden ze čtyř států USA, kde nehispánští běloši nepředstavují většinu obyvatelstva. Má nějvětší podíl obyvatelstva asijského původu a nejvyšší podíl míšenců mezi rasami ze všech států USA. Místní obyvatelé měli zajištěný přísun peněz, když se stal ostrov Maui velrybářským průmyslem. Později se zde začalo dařit i výrobě cukru. S postupem času se rozvinul obchod se Spojenými státy, jejichž novým teritoriem se Havaj později stala.

Počet obyvatel: 1 212 000
Hustota zalidnění: 42,8 obyv./km2
Rozloha: 28 337 km2
Typ státu: členský stát USA
Správní členění: 4 hrabství
Občané/cizinci: občané USA 93,0 %, cizinci 7,0 %
Většina obyvatel se hlásí ke křesťanství. Nejvíce je protestantů.



http://www.hawai.czweb.org/     http://cs.wikipedia.org/wiki/Havaj

Co je to SÁRÍ a KILT?

CO JE TO SÁRÍ?

Sárí je nejstarší stále běžně nošený oděv na světě. A přitom je úplně jednoduchý - je to vlastně jen pruh látky, který se dá zavinout na tělo mnoha způsoby. Oba jeho okraje bývají zdobeny výšivkou nebo tiskem, nejvýraznější zdobení ale bývá na jednom jeho konci. Tomu se říká pallu, pallava nebo headpiece. Jde o dekorativní ukončení sárí, které se může nosit přes rameno anebo přes hlavu jako závoj. Nejčastěji se sárí nosí v Indii, Nepálu, Bangladéši a na Srí Lance. Oproti častým představám mívá běžné sárí pouze 5 - 6 metrů. Výjimku tvoří některé typy jihoindických sárí, které mohou dosahovat až úctyhodných osmi metrů.
Pod sárí se ještě nosí speciální spodnička, na kterou se sárí upevňuje. Jde o dlouhou, bavlněnou sukni, která má v pase provázek. Některá domorodá sárí ale drží pohromadě jen uzlík, někdo zase dává přednost zamotání sárí za provázek. První zmínky o sárí pocházejí z doby před 5000 lety, z indického eposu.









 CO JE TO KILT ?
 
 Kilt je výhradně mužská součást skotského národního kroje (ženy, až na výjimky, kilt nenosí) v podobě mužské zavinovací skládané suknice s barevným kárem, ozdobnými třásněmi a ozdobnou broží, nejčastěji ve formě zavíracího špendlíku. Existuje mnoho druhů kiltů, lišících se zejména vzorem a také původem. Kromě jiných existují ještě irské a welšské kilty. Kilt, "skotská sukně", součást tradičního skotského mužského kroje, je zhotovena z vlněné kostkované látky zvané tartan, jejíž vzory jsou velmi často asociovány s jednotlivými skotskými rody.
Velký kilt je pléd, do kterého se člověk "zabalil" ve Skotsku. Kilt byl zpravidla udělán z vlny, kterou poskytla vlastní ovce. Proto mnohdy trvalo roky něž měl člověk dostatek materiálu na jeden kilt. Příze z ovčí vlny se zanesla místnímu tkalcovi, který z ní vytvořil sukno široké okolo 70cm to se rozdělilo na půl a sešilo aby z něj byl vytvořen kus látky o šířce 140cm. Základem velkého kiltu bylo tedy sukno 140cm široké a přibližně 6,4 metru dlouhé. Polovina kiltu se omotala kolem pasu a druhá polovina zůstala přehozena přes levé rameno a sloužila jako plášť proti nepřízni počasí. Aby velký kilt při nošení nezavazel svému majiteli a nerozpadal se, musel být svázán opaskem. Aby kilt bránil svého majitele opravdu před jakýmkoliv počasím, mohl být ještě pomazán husím tukem a stát se tak nepromokavým.
Kromě klasického využití jako oděvu, mohl být velký kilt používán jako přikrývka nebo deka.